Header Bg

Ikonki społecznościowe

Wpisz szukaną frazę...

Menu

Peelingi mechaniczneAby kompleksowo pielęgnować skórę, nie powinniśmy zapominać o jakże ważnych w kosmetologii  peelingach. Słowo peeling, pochodzi z języka angielskiego od słowa "peel"- obierać, złuszczać. Wiec, jak już sama nazwa wskazuje, celem zabiegu jest złuszczanie naskórka.W kosmetyce spotykamy wiele rodzajów peelingów, natomiast najbardziej popularnym, okazuje się peeling mechaniczny. Jest łatwo dostępny oraz prosty w stosowaniu, stąd sami możemy wykonywać go w domu. Funkcję ścierającą w peelingu mechanicznym pełnią drobinki, które mogą być mniejsze lub większe, pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Wymagają delikatnego masażu. Stosowany regularnie i zgodnie z przeznaczeniem sprawi, że nasza skóra będzie gładka i świeża, a przy okazji bardzo dobrze oczyszczona.

Mechanizm działania 
Peelingi mechaniczne działają w obrębie naskórka, a dokładniej w obrębie warstwy  rogowej, aż do warstwy kolczystej, na głębokości ok. 0,06-0,45 mm. Główną funkcją naskórka jest rogowacenie, polegające na różnicowaniu się komórek naskórka, w którym podlegają one określonym zmianom morfologicznym i chemicznym. Naskórek w 90% składa się z komórek ściśle przylegających do siebie – keratynocytów, ułożonych w zachodzące na siebie warstwy. Keratynocyty stale powstają w czynnych podziałowo, najgłębszych warstwach rozrodczych naskórka: podstawnej i kolczystej. Pod wpływem kolejnych pokoleń keranocytów dokonuje się ich wędrówka. Podczas tej biernej wędrówki zachodzą w nich istotne zmiany – tracą jądra komórkowe, wodę i tlen. ulegają rogowaceniu, odwodnieniu, przez co ich metabolizm stopniowo słabnie, aż wreszcie zamiera. Białka żywych komórek naskórka przekształcają się w tzw. skleroproteiny – białka włókniste, keratynę, odporną na wpływy chemiczne i nierozpuszczalną w wodzie. Martwe komórki warstwy zrogowaciałej złuszczają się i zostają zrzucone w postaci mikroskopijnych, zrogowaciałych łusek. Ten proces wędrówki komórek do zewnętrznych warstw naskórka, aż  po ich obumarcie, nosi nazwę keratynizacji. Proces odnowy komórkowej odbywa się płynnie i trwa średnio około 26 / 28 dni. Z wiekiem zaś, okres ten ulega wydłużeniu. 
Odpowiednio dobrane mieszaniny związków oraz wielkość drobinek peelingu, działają na zasadzie dopingu, który pomaga usuwać/złuszczać obumarłe warstwy naskórka na wspomnianej wyżej głębokości. Dzięki temu naskórek dostaje sygnał, że należy odbudować „uszkodzoną” warstwę, dlatego pobudza komórki do szybszego wzrostu (proliferacji komórek), a przez to przyspieszamy odnowę naskórka.
Naskórek zbudowany jest z kilku warstw ułożonych jedna na drugiej, jak cegła na cegle. Warstwa podstawna to najniżej położona warstwa komórek, o wydłużonych, silnie zasadochłonnych jądrach, zwana również warstwą rozrodczą, gdyż w niej najobficiej postępuje podział komórek. W warstwie tej jest zauważalna początkowa przemiana keratyny, będącej ostatecznym produktem metabolizmu naskórka. W obrębie tej warstwy znajdują się melanocyty, komórki Langerhansa, komórki Merkela. 
Warstwa kolczysta jest zbudowana z kilku rzędów wielobocznych komórek, które ulegają spłaszczeniu w kierunku powierzchni skóry. Powierzchnie międzykomórkowe warstwy kolczystej są wypełnione substancją mukopolisacharydowo-białkową, która przyczynia się do ich scementowania. Powyżej tej warstwy rozpoczyna się proces keratynizacji. 
Warstwa ziarnista składa się z wielu wrzecionowatych komórek o spłaszczonych jądrach, które biorą udział w procesie wytwarzania białka keratynowego. 
Warstwa jasna ma duże znaczenie w zaburzeniach rogowacenia naskórka.
Warstwa rogowa składa się ze spłaszczonych komórek, pozbawionych jąder. Bliżej warstwy jasnej przylegają one do siebie i przy powierzchni skóry są luźno ułożone i ulegają złuszczeniu. W skład warstwy rogowej wchodzą białka keratynowe, które wiążą wodę, dzięki czemu warstwa ta uzyskuje elastyczność.

Zastosowanie 
Wspomniane wcześniej podziały komórkowe z wiekiem ulegają spowolnieniu i skóra traci swoją  kondycję. Peeling stymuluje produkcję nowych komórek, co powoduje spłycenie zmarszczek, a po dłuższym stosowaniu dochodzi do aktywacji fibroblastów, a to z kolei powoduje zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny. Peeling zmniejsza przyleganie keratynocytów i zatrzymanie wody, co powoduje utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia skóry, zmniejszenie rogowacenia naskórka i szybszą odnowę. Poprzez masaż skóry drobinkami złuszczającymi zwiększa również ukrwienie skóry, przyspiesza obieg krwi w naczyniach włosowatych, co sprawia, że odprowadzane zostają produkty przemiany materii, a dopływająca krew jest bogata w tlen, co pobudza komórki do regeneracji. Ważne jest to zwłaszcza w walce z cellulitem. Poprzez złuszczenie powierzchniowych warstw naskórka, następuje odblokowanie porów, a przez to zmniejsza się ryzyko powstawania stanów zapalnych, charakterystycznych dla zmian trądzikowych. Mechaniczne złuszczanie zapobiega również wrastaniu włosków w skórę po depilacji.

Korzystając z peelingów podczas zabiegów w gabinecie kosmetycznym, czy w warunkach domowych, ułatwiamy penetrację przeznaskórkową substancjom biologicznie czynnym, zawartym w kosmetykach np. w maskach, serum, kremach, przez co skóra jest lepiej nawilżona, gładka, jedwabista odżywiona i bardziej elastyczna. Właściwie dobrany i systematycznie wykonywany peeling mechaniczny  może o wiele lat opóźnić moment zastosowania bardziej inwazyjnych zabiegów.
Peeling nakładamy zawsze na oczyszczoną skórę. To ważne, bo zanieczyszczenia i pozostałości kosmetyków mogą obniżyć skuteczność złuszczania. W zależności od konsystencji preparatu możemy go nanosić dłońmi, pędzelkiem kosmetycznym lub szpatułką. Najbezpieczniej  robić to dłońmi, ponieważ mamy wtedy pełną kontrolę nad siłą nacisku. Peeling najlepiej nabierać na zwilżone dłonie lub szczoteczkę, pozwala to na lepsze rozprowadzenie preparatu na skórze oraz łatwiejszy poślizg i, co ważne, zmniejsza ryzyko podrażnień. Po nałożeniu peelingu na twarz lub ciało, delikatnie masujemy skórę kolistymi ruchami, ale nie trzemy twarzy, robimy to delikatnie. W strefie T (czoło, nos, broda),  gdzie skóra jest grubsza, możemy pozwolić sobie na mocniejszy masaż, natomiast w okolicach policzków masujemy delikatniej. Ważne, aby pomijać okolice oczu i ust. Oczyszczając twarz, nie zapominajmy o reszcie ciała. Peelingów gruboziarnistych nie należy stosować częściej niż 1-2 razy w tygodniu, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą podrażniać skórę. Ten łagodny masaż nie tylko usuwa martwy naskórek i świetnie wygładza ciało, ale i poprawia ukrwienie skóry, ujędrnia ją i przywraca zdrowy koloryt. Niektóre preparaty zawierają także kompleks składników, mających działanie antycellulitowe, dzięki temu dodatkowo pomagają pozbyć się tej przypadłości. Osoby mające skłonność do pękania naczynek krwionośnych powinny w ogóle zrezygnować z tego typu zabiegów. Oprócz gotowego preparatu gruboziarnistego, do złuszczania martwego naskórka użyć można także specjalnej myjki np. z trawy morskiej (do skóry przetłuszczającej się) lub rękawicy kąpielowej (zwilżonej energizującym żelem pod prysznic). 
Na rynku pojawia się też coraz więcej peelingujących żeli pod prysznic, spełniają one podwójne zadanie: myją skórę i bardzo łagodnie złuszczają martwe komórki naskórka. Tego typu preparaty mogą być stosowane codziennie, ponieważ są na tyle delikatne, że nie podrażniają skóry. Po zabiegu w ciało należy wmasować balsam nawilżający, dobrany do typu swojej skóry. 
Dbając o ciało pamiętajmy także o stopach. W tym przypadku zamiast pumeksu można zastosować peelingi do stóp, które mają jeszcze większe ziarenka niż preparaty do ciała, mogą być stosowane nawet codziennie. Na koniec należy wmasować specjalny krem do stóp, w zależności od potrzeby - zmiękczający, do pękających pięt, do stóp skłonnych do opuchnięć lub takich, które nadmiernie się pocą. Warto dbać również o dłonie, bo często to one są naszą wizytówką. Peelingując ciało nie zapominajmy o złuszczeniu grzbietu dłoni.
Rodzaje peelingów
Mechaniczne ścieranie powierzchniowych warstw naskórka za pomocą substancji ścierających (peeling ziarnisty) lub specjalnego urządzenia (dermabrazji, mikrodermabrazji).
Rodzaj peelingów mechanicznych powinien być dostosowany do rodzaju cery: im grubsze ziarenka, tym większe niebezpieczeństwo podrażnienia skóry. 

Peeling - skrub (grubo lub drobnoziarnisty) - zawiera granulaty polietynelowe, sproszkowane łupiny orzecha włoskiego, pestek brzoskwiń, moreli lub migdałów. Ponadto ważną funkcję w peelingach stanowią nie tylko drobinki ale sama baza,  która poza tym, że ułatwia rozprowadzenie preparatu na skórze, to przede wszystkim ma istotny wpływ na działanie peelingu. Np. allantoinę o działaniu łagodzącym, pochodne siarki (peeling do cery tłustej- łojotokowej), miód, wyciągi z roślin (np. żeń-szeń) oraz substancje rozgrzewające.
Peelingi drobnoziarniste przeznaczone są do cery normalnej i mieszanej.
Peelingi gruboziarniste dla cery tłustej, ale w przypadku stanu zapalnego i trądziku nie używamy tego typu peelingów, gdyż można bardzo łatwo roznieść infekcję i dodatkowo podrażnić skórę. 
Peelingi gruboziarniste najczęściej zawierając sól z Morza Martwego lub cukier trzcinowy. Posiadają największą ścieralność i są  najczęściej stosowane do zabiegów na ciało, nie powinno się ich stosować do twarzy.
Peelingi cukrowe powinno się nakładać na umyte i tylko delikatnie zwilżone ciało. Nakładanie przygotowanej mikstury należy rozpocząć od dolnych partii ciała, kierując się ku górze. Można to robić ruchami okrężnymi lub podłużnymi. Drobinki rozpuszczają się podczas masowania. Najpierw więc złuszczają skórę, a później ją odżywiają. Poza tym zawarte w nich oleje bardzo dobrze nawilżają i natłuszczają. 

Mikrodermabrazja – pielęgnacyjny zabieg kosmetyczny, polegający na ścieraniu kolejnych warstw naskórka, za pomocą specjalnego urządzenia, wyposażonego w głowice ścierające.
Intensywność zabiegu (głębokość złuszczania) jest dobierana indywidualnie dla pacjenta – dlatego mówimy tutaj o kontrolowanej mikrodermabrazji.
Na początku była zarezerwowana głównie dla dermatologów, zaś obecnie coraz częściej jest stosowana w gabinetach kosmetycznych. Można nawet znaleźć w drogeriach lub aptekach, mikrodermabrazję do użytku domowego (np. peelingi, zawierające korund).
Kuracja obejmuje od 6 do 10 zabiegów przeprowadzanych w odstępie 1 do 4 tygodni. Można ją również wykonywać jednorazowo.
Rozróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji: korundową, diamentową oraz tlenową.
- Mikrodermabrazja diamentowa polega na ścieraniu warstwy naskórka przy pomocy głowic diamentowych, metoda bezpyłowa dla skór delikatnych wrażliwych, alergicznych.
 - Mikrodermabrazja korundowa przy pomocy mikronizowanych kryształów tlenku glinu złuszcza delikatnie obumarły naskórek, działając podobnie jak mikrodermabrazja diamentowa, stymulująco na regenerację kolagenu i elastyny.
- Mikrodermabrazja tlenowa łączy w sobie tlen i sól fizjologiczną którymi można złuszczać obumarły naskórek. Można też tym sposobem pozbywać się zalegających na skórze i porach zanieczyszczeń, które są odpowiedzialne za powstawanie zaskórników i krostek oraz znacznie groźniejszych miejscowych stanów zapalnych skóry.

Dermabrazja – jest  procedurą, w której za pomocą ręcznego ścierania skóry usuwa się blizny potrądzikowe, przebarwienia, zmarszczki (takie jak zmarszczki wokół ust, zwane również zmarszczkami palaczy), a także tatuaże. Najczęściej dermabrazję wykonuje się ze względu na blizny oraz zmarszczki wokół ust, jako samodzielny zabieg, może jednak być połączona z innymi zabiegami. Dermabrazja rozpoczyna się od ręcznego złuszczania skóry za pomocą drobnoziarnistego papieru chirurgicznego lub też złuszczania mechanicznego za pomocą urządzenia podobnego do mechanicznej polerki do paznokci. Lekarz złuszcza skórę równomiernie do tej samej warstwy na całej powierzchni. Dermabrazję można stosować nie tylko na twarzy, ale również na innych częściach ciała. Zabieg ma na celu poprawienie wyglądu skóry, spłycenie zmarszczek, nierówności powierzchniowych, np. blizn pooperacyjnych, zniwelowanie nierówności wywołanych trądzikiem oraz przebarwień. Na leczonym obszarze produkuje się nowy kolagen, który wygładza i odmładza skórę.

Wskazania
Peelingi mechaniczne wpływają korzystnie w przypadku: trądziku pospolitego (grudkowego, zaskórnikowego), w bliznach potrądzikowych, łojotoku, rozszerzonych porach, zaskórnikach, prosakach, bliznach, przebarwieniach i odbarwieniach. A także w: uszkodzeniach posłonecznych, szorstkim, zrogowaciałym naskórku, rozstępach, cellulicie. Peeling mechaniczny usuwa: wiotkość skóry, rogowacenie okołomieszkowe, delikatne linie i zmarszczki wokół oczu, ust i szyi. Peelingi mechaniczne zalecane są także w przypadku utraty jędrności i elastyczności skóry, oznakach starzenia, suchości skóry oraz w celu regeneracji zniszczonej, szarej, niedotlenionej i zmęczonej cery.

Przeciwwskazania 
 • Aktywna opryszczka
 • Aktywne stany zapalne
 • Alergia czynna
 • Przerwanie ciągłości naskórka
 • Brodawki wirusowe
 • Teleangiektazje 
 • Trądzik różowaty 
 • Znamiona 
 • Skóra wrażliwa, podrażniona po opalaniu Wskazówki
Pamiętajmy nie robić zbyt często peelingów i dobierać je do cery prawidłowo, gdyż jak wszystko w nadmiarze, może powodować uszkodzenie lub podrażnienie. Nie zastosowanie się do wskazań peelingów i źle dobrany peeling, nie przyniesie pożądanego efektu i co gorsze podrażni skórę.

Opracowała: Kinga Pikusa

2 komentarze :

 1. uwielbiam peelingi wszelkiego rodzaju ale mam niestety skórę naczynkową stąd na buzię pozostaje mi tylko peeling enzymatyczny. Fajnie że wspomniano o peelingu stóp, często o tym zapominamy.

  Ps. bardzo przyjemny blog od strony wizualnej, merytorycznie też się super zapowiada :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy i rzetelny artykuł, czekam na kolejne.

  OdpowiedzUsuń